Попадналият в плен британски инструктор Джеймс Скот Рийс Андерсън, който беше

...
Попадналият в плен британски инструктор Джеймс Скот Рийс Андерсън, който беше
Коментари Харесай

Пленен от руснаците британски наемник разказа, че насила е бил изпратен в Курска област

Попадналият в плен британски инструктор Джеймс Скот Рийс Андерсън, който беше хванат от съветски бойци, сподели, че командването на украинските въоръжени сили (ВСУ) го е принудило да взе участие в нахлуването в Курска област.  е налично за ТАСС. „ Те (командването на ВСУ) ми взеха паспорта, телефона и споделиха „ дребосъче, хайде “. Не желаех да съм тук “, споделя Андерсън.

Пленникът описа, че е служил четири месеца в батальона като редови войник. Полигонът, където британецът е обучавал украинските военни, се намирал на 40 минути от Кривой Рог покрай село Ингулец. В родината си той служел в 22-ри свързочен полк.

„ Водех съществена подготовка по пукотевица, тактичност, здравна евакуация. Тези умения получих в английската войска (сухопътни сили). Служих четири години в свързочни войски. Преминах шест месеца общовойскова подготовка и шест месеца образование за телеграфист. Ежегодно участвах в образованието на новобранци, тъй че не съм забравил и общовойсковата подготовка “, означи той.

Междинните пунктове за дислокация на батальона са ситуирани в Краснополие и северозападно от него.Плененият британски инструктор Джеймс Скот Рис Андерсън описа още, че Въоръжените сили на Украйнаса изпратили батальон със пандизчии в Курска област. По думите му, той също е служил в него, като в този момент приблизителната бройка на батальона е към 400-500 души. " Батальонът се попълня със пандизчии, тъй че числеността му непрестанно пораства и евентуално доближава 400-500 души, може и повече. На този полигон на всеки три седмици пристигаха нови хора, към 40 души “, сподели той във , налично за ТАСС. По думите му, на въоръжение на батальона имало бронирани машини " Козак ", минохвъргачки, противотанков гранатомет, картечници Mk и Browning.

По-рано от силовите структури оповестиха за ТАСС, че в Курското направление е покорен наемник от Англия. Видео от диалог с него се появи в телеграм-канала на " Тройка ". По-конкретно във видеото наемникът споделя, че от 2019 до 2023 година е служил в английските въоръжени сили в 22-ри свързочен полк. След като е уволнен от работа, той кандидатства да се причисли към украинския задграничен легион заради финансови и фамилни проблеми. 

Междувременно бащата на Скот Андерсън описа пред английския вестник " Дейли мейл ", че украинският пълководец на сина му го е уведомил, че младият мъж е бил хванат от съветските сили, отбелязва АП. Скот Андерсън споделя, че синът му е служил четири години в английската войска, след което за малко е работил като служител на реда, преди да замине за Украйна да се бие. Той сподели, че се е опитал да убеди сина си да не се причислява към украинската войска и в този момент се опасява за сигурността му. " Надявам се, че ще го употребяват като разменна монета, само че синът ми сподели, че изтезават пандизчиите си и аз се опасявам, че ще това ще се случи и с него ", споделя той пред английското издание.

Министерството на външните работи на Обединеното кралство съобщи малко, че " оказва поддръжка на фамилията на британец след известия за неговото задържане ".

Чуждестранният легион е част на Сухопътните войски на украинските въоръжени сили. Той се състои най-вече от задгранични доброволци. Освен в легиона, Украйна набира чужденци и в други подразделения на армията си, като попълня отряди, роти и даже батальони. В началото на войната украинските управляващи оповестиха, че над 20 000 души от 52 страни са пристигнали в Украйна, с цел да ѝ оказват помощ да се отбрани от съветската експанзия. Оттогава насам броят на задграничните бойци в редиците на украинската войска е засекретен, отбелязва АП.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР